Choć tuning mechaniczny jest nie tak widoczny jak ten optyczny, to pozwala jednak zwiększyć wydajność, a nawet bezpieczeństwo pojazdu. Aby jednak tak rzeczywiście było, powinien zostać powierzony specjalistom, chyba że sam/a doskonale znasz się na samochodach. Sprawdź, co możesz zrobić, a czego lepiej unikać, robiąc tuning mechaniczny samochodu.
Popularne sposoby na tuning mechaniczny samochodu
Do najbardziej popularnych sposobów na tuning mechaniczny samochodu należą:
- modyfikacje silnika samochodu – w tym celu można dokonać takich zmian jak wymiana tłoków, gaźnika, wałka rozrządu na model sportowy, montaż intercoolera, filtra powietrza o zwiększonej przepustowości czy świec zapłonowych wysokoenergetycznych;
- modyfikacje podwozia pojazdu – w tym celu można wzmocnić hamulce, zmienić parametry obniżenia oraz zawieszenia, zamontować mechanizm o podwyższonym współczynniku tarcia czy alufelgi o lekkim stopie;
- chiptuning – polega na zwiększeniu mocy silnika, a także zmniejszeniu ilości paliwa, jaką zużywa samochód; warto jednak podkreślić, że fabryki celowo zaniżają osiągi silnika, aby zabezpieczyć go przed awarią, dlatego należy przeprowadzać go z głową.
Czego nie robić, zastanawiając się nad tuningiem mechanicznym pojazdu?
Niestety nie wszystkie sposoby na tuning mechaniczny, które przyjdą Ci do głowy, będą dobrym pomysłem. Część z nich jest zabroniona przez prawo. Mowa przede wszystkim o modyfikacjach, które wpływają na bezpieczeństwo osób podróżujących autem oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest także to, aby przerobiony samochód nie zakłócał porządku publicznego.