Chiptuning – garść podstawowych informacji

Większość kierowców posiadających sportowe samochody chce mieć jak najlepsze osiągi, dlatego też powstała specjalna gałąź motoryzacji, czyli chiptuning. Jednak co jest? Poniżej garść najważniejszych informacji.

Co to jest chiptuning?

Chiptuning to jeden ze sposobów na poprawienie osiągów silnika. Metoda ta polega na zmodyfikowaniu oprogramowania komputera w celu poprawienia osiągów jednostki napędowej. Modyfikacja silnika w ten sposób nie zmieni normy emisji spalin, a więc jest w pełni bezpieczne dla naszego samochodu. Dzięki temu procesowi bez większych problemów można zwiększyć moc silnika o 10-15%. Cały ten proces zwiększa nie tylko moc silnika, ale także jego dynamiczność i elastyczność. Niektóre modyfikacje przy wykorzystaniu chiptuningu pozwalają także na zmniejszenie zużycia paliwa.

Na czym polega chiptuning?

Chiptuning polega na zmienieniu oprogramowania komputera, który steruje pracą silnika. Wgranie nowego oprogramowania możliwe jest przy wykorzystaniu gniazda OBD, Canbus czy też portu BDM. Najbardziej wymagającą metodą jest wylutowanie i przylutowanie kości flash. W zależności od samochodu metoda będzie inna, jednak każdy sposób pozwala uzyskać naprawdę ciekawe efekty.

Co daje chiptuning?

Najważniejszą kwestią, którą daje chiptuning to zwiększenie mocy silnika. Jednak to stwierdzenie jest bardzo szerokie i dlatego też w jego skład wchodzi całkiem sporo elementów. Do najważniejszych zaliczają się wzrost osiągów silnika, obniżenie zużycia paliwa, poprawnie elastyczności silnika czy też poprawienie ogólnej wydajności silnika. Tego typu działanie pozwala na uzyskanie naprawdę bardzo ciekawych efektów, które sprawiają, że przyjemność z jazdy samochodem, który został poddany chiptuningowi znacznie wzrośnie.