Choć za oknem jeszcze piękna aura i przyjemne temperatury, zima zbliża się do nas coraz szybciej. Oznacza to, że powoli trzeba zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe. Zanim to jednak nastąpi, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się zimowy zestaw opon i dlaczego warto go używać, nawet jeżeli nie ma śniegu. Podpowiemy także, kiedy jest najlepszy czas na ich wymianę.
Czym charakteryzują się opony zimowe?
Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy oponami zimowymi i letnimi. Przede wszystkim wersje zimowe posiadają w sobie więcej kauczuku, dzięki czemu są bardziej elastyczne w niższych temperaturach. Zwiększona miękkość pozytywnie wpływa na przyczepność i prowadzenie pojazdu. Ta mieszanka sprawdza się najlepiej w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza.
Opony zimowe wyposażone są również w dużą ilość tzw. lameli, czyli drobnych rowków w blokach bieżnika. Ich zadaniem jest rozpraszanie wody i zapobieganie aquaplaningowi. Dzięki temu jazda po śniegu lub błocie jest bardziej komfortowa. Cechą charakterystyczną opon zimowych jest także głęboki bieżnik. Dostaje się do niego śnieg, co przekłada się na zdecydowanie lepszą przyczepność podczas jazdy właśnie po śniegowej nawierzchni.
Kiedy należy zmienić opony na zimowe?
Choć w Polsce nie ma prawnego wymogu wymiany opon na zimowe, to jednak zdecydowanie warto to zrobić. Kiedy jest na to najlepszy czas? Jest to ciężkie do jednoznacznego określenia, ponieważ pogoda w naszym kraju bywa niestabilna. Warto jednak przyjąć jedną, skuteczną zasadę: najlepszym czasem na wymianę opon na zimowe jest okres, kiedy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Ważnym jest jednak, aby zaczekać kilka dni na ustabilizowanie się temperatury poniżej wskazanej wartości. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ jazda w zimowych oponach w warunkach powyżej 7 stopni Celsjusza przyczynia się do zwiększonego ich zużycia. Dlatego też po ustabilizowaniu się warunków warto udać się do mechanika i założyć opony zimowe 185/65 r15.
Czym grozi brak zmiany opon na zimowe?
Głównym powodem, dla którego powinno zmieniać się opony z letnich na zimowe, jest nasze bezpieczeństwo. Wiele osób uważa, że nie ma potrzeby zmiany ogumienia, kiedy nie pada śnieg. Jest to mit. Jak już wspomnieliśmy – ogromne znaczenie na zachowanie się opon ma także temperatura. Gdy wynosi ona około 0 stopni Celsjusza, opony zimowe zapewnią o wiele skuteczniejsze hamowanie niż wersje letnie.
Bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. Duże znaczenie w wymianie opon odgrywają także aspekty finansowe. Opony letnie w zimowych warunkach zdecydowanie szybciej się zużywają. Oznacza to, że nawet jeżeli z powodu braku wymiany opon nie ucierpi nasze bezpieczeństwo, to będziemy musieli wydać gotówkę na nowy zestaw opon. Są to pieniądze, które lepiej zostawić w kieszeni.