Regeneracja skrzyni biegów – co warto wiedzieć na ten temat?

Skrzynia biegów to mechanizm, pozwalający na zmianę przełożenia w celu efektywnego użycia mocy generowanej przez silnik do napędu samochodu. Ze względu na częstą eksploatację jej prawidłowa praca może zostać zaburzona. Warto wiedzieć, kiedy niezbędna jest regeneracja skrzyni biegów.

Regeneracja skrzyni biegów – objawy usterek

Skrzynia biegów ze względu na swoją złożoność regularnie poddawana jest dużym obciążeniom, które mogą wpływać na pogorszenie jakości pracy i komfortu jej użytkowania przez kierującego samochodem. Objawy wskazujące na konieczność regeneracji lub całkowitej wymiany przekładni to m.in.:

  • wydłużenie czasu niezbędnego do wykonania zmiany biegu,
  • dziwne odgłosy w trakcie jazdy,
  • wyciek oleju i obniżenie jego poziomu w automacie,
  • drgania oraz szarpnięcia.

Naprawa skrzyni biegów – jak przebiega?

Regeneracja manualnej skrzyni biegów jest procesem kilkuetapowym. Przed przystąpieniem do zasadniczych prac specjalista w warsztacie samochodowym wykonuje dokładną diagnozę. Pozwala ona określić rodzaj awarii skrzyni biegów oraz ogólny stan wszystkich elementów. W celu przeprowadzenia diagnostyki konieczne jest wymontowanie i rozłożenie całej przekładni, co zajmuje sporo czasu. Manualna skrzynia biegów wymaga zwykle wymiany łożysk oraz uszczelnienia. Zdarza się również, że regeneracji poddawane są synchronizatory bądź koła zębate, przy czym te ostatnie zalicza się do najrzadszych komplikacji.

Właściciele samochodów z automatem bardzo często zapominają, jak duże znaczenie ma regularna wymiana oleju, przez co uszkodzeniu ulegają elektrozawory, a ich wymiana to spory wydatek dla portfela. Większość samoczynnych skrzyń wyposażona jest w przekładnię hydrokinetyczną, w której ciecz stanowi przekaźnik energii z pompy do turbiny. Niestety, ze względu na jej niską sprawność sprzęgło może ulec awarii. Podobne usterki zdarzają się w przekładaniach z dwoma sprzęgłami.

Ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?

Naprawa manualnej skrzyni biegów to koszt wynoszący mniej więcej 4,5 tysiąca złotych, choć wszystko zależy od rodzaju awarii. Przy wyborze odpowiedniego serwisu nie warto kierować się jedynie kryterium cenowym. Duże znaczenie ma dostępność specjalistycznego sprzętu, doświadczenie i znajomość mechanizmów. Znacznie droższa jest regeneracja automatycznych skrzyń biegów. Tutaj cena może dojść nawet do 10 tysięcy złotych. Co więcej, po skończonym serwisie należy wykonać adaptację automatów i wyregulować przełożenie. Działania te powinna podjąć osoba, która przeprowadziła naprawę.

Regeneracja skrzyni biegów, zarówno manualnej i automatycznej wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak nie należy bagatelizować zaobserwowanych usterek. W przeciwnym razie może okazać się, że naprawa nie przyniesie pożądanych efektów i należy zamontować nową skrzynię biegów. Kluczowym aspektem jest także wybór wysokiej jakości serwisu.