Konserwacja i reperowanie motocykla – najważniejsze wskazówki

Posiadanie motocykla w idealnym stanie jest bardzo ważne dla przedłużenia jego żywotności oraz, czemu nie, dla zaimprowizowania podróży lub wypadu z przyjaciółmi.

Często nasz motocykl wymaga drobnych napraw mechanicznych, które wszyscy dobrzy motocykliści powinni umieć wykonać. W ten sposób będziemy mieli większe szanse na pomyślne poradzenie sobie z ewentualnymi wpadkami w podróży i, co tu dużo mówić, zawsze zaoszczędzimy kilka funtów, nie musząc tak często jeździć do mechanika.

Do konserwacji motocykla używaj tylko wysokiej jakości narzędzi

Pierwszą rzeczą, którą zalecamy, jest używanie odpowiednich narzędzi do każdej naprawy. Również, aby były one dobrej jakości. Nie rozwiąże to naszego problemu, ale ułatwi pracę, a także w znacznym stopniu pomoże uniknąć strasznego zerwanego gwintu, największej zmory każdego „rękodzielnika”.

Dokręcanie, czyszczenie i smarowanie łańcucha motocykla

Pierwszą wskazówką jest to, aby łańcuch był dobrze nasmarowany. I nie tylko to: musi on być odpowiednio napięty i czysty. Gdy już jest, przechodzimy następnie do jego smarowania. Na kanale mamy film, w którym wyjaśniamy to krok po kroku. Jeśli używasz swojego motocykla codziennie, zalecamy smarowanie go co dwa tygodnie.

Należy to robić na dolnej części łańcucha, na wewnętrznej, uważając, aby nie zachlapać olejem tylnej opony, co pozwoli uniknąć późniejszego upadku na ulicy. Jeśli opona jest poplamiona olejem, to jest to jak stąpanie po szkle i może być bardzo niebezpieczne.

Konserwacja motocykla – wymiana oleju

Drugą mechaniczną czynnością, którą każdy dobry rowerzysta powinien umieć wykonać, jest wymiana oleju w rowerze. Może to być trochę trudne, ale wiedząc jak zrobić to poprawnie możemy zaoszczędzić sobie wizyty u mechanika.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest regularne sprawdzanie poziomu oleju. Dla twojego motocykla olej jest jak krew dla ciebie. Niski poziom oleju jest szkodliwy dla silnika. Ale, podczas tankowania, nigdy nie przekraczaj maksimum! Jest to tak samo szkodliwe.

Wymiana żarówek podczas konserwacji motocykla

Czwarta wskazówka mechaniczna dotyczy wymiany żarówek w motocyklu. Jeśli jesteś nowicjuszem, może masz co do tego wątpliwości. Ponownie, odwołaj się do instrukcji obsługi technicznej, jeśli są wątpliwości co do rodzaju żarówki, którą stosuje nasz motocykl.

Generalnie luzując kilka śrub możemy dostać się do reflektora i wymienić żarówkę. Tutaj ważne jest, aby nie dotykać bezpośrednio szkła nowej żarówki, aby uniknąć jej przedmuchania przed montażem, ponieważ olej z palca tworzy gorące miejsce.

One thought on “Konserwacja i reperowanie motocykla – najważniejsze wskazówki

Dodaj komentarz